Прочетен: 2094 Коментари: 2 Гласове:
Последна промяна: 20.05 18:02
19 май 2026, 18:13 часа
През март общият обем на държавния дълг на САЩ, притежаван от Турция, спада от 15,7 милиарда долара до едва 1,8 милиарда долара, отбелязвайки понижение от 89% на месечна база на фона на войната в Близкия изток. Това сочат данни на турското министерство на финансите.
През март дългосрочните държавни облигации на САЩ, държани от Турция, спадат до 839 милиона долара след нетни продажби на обща стойност 10,3 милиарда долара, а краткосрочните такива - 945 милиона долара след нетни продажби на стойност 3,7 милиарда долара, пише „Тюркийе тудей“.
Данните отразяват рязък обрат спрямо предходните месеци, тъй като през януари общите притежания на американски държавни ценни книжа от страна на Турция са бяха увеличили до 16,9 милиарда долара от 14 милиарда долара през декември 2025 година.
Според икономисти действията на Турция са породени от по-широкото намаляване на експозицията към американските държавни облигации през март, което много от световните икономики са предприели, за да влеят доларова ликвидност в местните пазари и да защитят местните валути от нарастваща волатилност.
Според официални данни, цитирани от „Тюркийе тудей“, през месец март общите чуждестранни притежания на американски дълг в световен мащаб спадат до 9,25 трилиона долара от 9,49 трилиона долара месец по-рано.
US анализатор: Работата на Иран беше стр...
АЛЧНОСТТА БЪЛГАРСКА ЩЕ НИ ПОГУБИ!
Ако Китай разпродаде своя американски финансов дълг, САЩ ще задмине Куба по финансова немощ!
Господин Си, е господар на света!
Малко хора разбират, но световния ред има нов шериф и той е Китай!
Да му мисли всеки с капитал в американски долари!
Ако ЕС, е зле САЩ е много, много по- зле!
