Прочетен: 167 Коментари: 1 Гласове:
Последна промяна: 03.06 01:49
Автор: Николина Александрова / 02.06.2026г.
Русия е изпратила товарен кораб за попълване на запасите в стратегическа авиационна база в Сирия, което може да свидетелства за намерението на Кремъл да запази военното си присъствие в страната след смяната на властта. За това пише The Wall Street Journal, позовавайки се на американски длъжностни лица и анализ на сателитни снимки.
Отбелязва се, че товарният кораб "Спарта“ е отплавал от Санкт Петербург през март и е пристигнал в сирийското пристанище Тартус през май, като по-голямата част от маршрута е бил ескортиран от кораби на руския военноморски флот.
Корабът е превозвал товари за попълване на запасите на авиабазата Хмеймим и, както отбелязват в WSJ, това е първата регистрирана мисия за попълване на запасите на руски военни обекти в Сирия след падането на режима на Башар Асад в края на 2024 г.
Както припомня "Мілітарний“, в средата на май OSINT-анализаторите засякоха как руският товарен кораб "Спарта“ пристигна в сирийското пристанище Тартус, ескортиран от военни кораби.
При това конвоят е предприел строги мерки за сигурност. След преминаването на Гибралтар всички кораби са изключили транспондерите си, а най-малко два кораба са предавани фалшиви данни за местонахождението си – сякаш се намират в Балтийско море. Припомняме, че след падането на режима на Башар Асад.
Плоският данък вероятно ще остане в мина...
ИСТИНАТА ЗА СТРОИТЕЛНАТА МАФИЯ ВЪВ ВАРНА...
Автор: Николина Александрова
/ 19.02.2026г.
САЩ планират да изтеглят остатаващите американски военни от Сирия, съобщава BBC. Според високопоставен представител на Белия дом, Дамаск е съгласен самостоятелно да поеме борбата с тероризма в рамките на страната, поради което американското присъствие "в такъв мащаб" вече не е необходимо.
Американските военни са в Сирия от 2015 г. в рамките на кампанията срещу групировката "Ислямска държава". Става дума за около хиляда военнослужещи, които са останали на територията на страната.
Решението за тяхното изтегляне, според източника на британската медия, е част от преходния процес и зависи от изпълнението на определени условия. В същото време САЩ запазват готовност да реагират оперативно на възможни заплахи в региона.
Трябва да се отбележи, че на този фона Вашингтон увеличава военното си присъствие в Близкия изток поради нарастващото напрежение с Иран. Медиите потвърдиха присъствието на самолетоносача USS "Абрахам Линкълн" с ракетни разрушители и десетки изтребители в близост до Иран.
Също така САЩ изпратиха в региона най-големия кораб на ВМС - "Джералд Р. Форд", който трябва да пристигне в рамките на три седмици.
По-рано бе съобщено, че американската армия подготвя военна операция в Иран в близките дни. Медиите в момента обсъждат нейния мащаб.
Също така беше съобщено, че Вашингтон разгръща допълнителни системи за противовъздушна отбрана в Близкия изток с цел защита на американските военни бази и съюзниците на САЩ в случай на възможни удари от страна на Иран.
Според CBS News и CNN, Доналд Тръмп е предупредил, че американските военни могат да бъдат готови за потенциални удари по Иран още в събота (21 февруари), но окончателното решение все още не е взето.
